Čo sú to ADAS systémy a prečo je dôležité ich správne nastavenie?

Zrejme ste sa s týmto pojmom už stretli, no nie každému musí byť jasné, čo sa pod touto skratkou skrýva. Pokročilé systémy podpory vodiča ADAS (advanced driver assist systems) sú elektronické asistenčné systémy v moderných automobiloch, ktoré využívajú rôzne senzory, radary a kamery na monitorovanie možných prekážok a celkovej situácie na vozovke.

Najznámejšie podporné systémy, o ktorých ste už zrejme počuli sú napríklad brzdný systém ABS, adaptívny tempomat, monitorovanie mŕtveho uhla, asistent parkovania, či nočné videnie. Ich hlavnou úlohou je zvýšiť plynulosť premávky a bezpečnosť jej účastníkov, kedže podľa odborníkov môže iba inteligentný rýchlostný asistent ISA znížiť nehodovosť na cestách až o 20%!

Zaujímavosťou teda je, že od polovice roka 2022, podľa podmienok európskej komisie výboru EU, sa do každého vozidla vyrobeného v európskej únii bude povinne montovať niekoľko z najmodernejších asistenčných systémov.

Jeden z nich je už spomínaný inteligentný rýchlostný asistent ISA, ďalej to sú automatický núdzový brzdný systém (AEBS), detekcia alkoholu v dychu vodiča, záznamové zariadenie (čierna skrinka), detektor únavy vodiča, detektor nepozornosti vodiča, kamera na cúvanie s detekciou prekážok, signalizácia núdzového zastavenia (ESS), asistent jazdy v jazdnom prhuhu (LDWS) a tiež signalizácia zapnutia bezpečnostných pásov na zadných sedadlách.

Kombinácia týchto, a (v budúcnosti) ďalších asistenčných systémov, by mohla jedného dňa znížiť nehodovosť na cestách úplne na nulu. Aby tieto systémy fungovali správne a bezpečne, potrebujú “vidieť”, čo sa na vozovke a v okolí auta deje a to s absolútnou presnosťou. To majú na starosti veľmi citlivé senzory a kamery, ktoré je ale v istých situáciách nutné prekontrolovať a v prípade potreby aj nakalibrovať a správne nastaviť.

Hoci to môže znieť zložito, nemusíte sa ničoho báť, náš skúsený tím takúto operáciu zvládne za menej ako 60 minút.

Kedy sa zvyknú kalibrovať systémy ADAS?

Kamery a senzory, ktoré ADAS systémy využívajú, sa zvyčajne montujú na čelné sklo vozidla. Toto umiestnenie im síce zabezpečuje najlepší výhľad, no zároveň z nich robí celkom jemné a citlivé prístroje. Preto je nutná kalibrácia systémov ADAS po každej účasti na dopravnej nehode, kde došlo k poškodeniu vozidla, hoci v tomto prípade je už obvykle potrebná inštalácia nového zariadenia. 

Najčastejšie sa však kalibrácia vykonáva po výmene čelného skla. V tomto prípade zariadenie preinštalujeme zo starého na nové čelné sklo. Keďže je ale takmer nemožné ho namontovať na úplne rovnaké miesto, je nutná následná kalibrácia, kde sa precízne doladia odchýlky.

Prečo je Autosklo TREND tá správna voľba?

Tak delikátna služba, akou je práve kalibrácia systémov ADAS, si vyžaduje nielen profesionálny prístup, ale tiež to najlepšie vybavenie.

Preto v našej dielni používame jeden z najpresnejších kalibračných nástrojov na trhu, Hella Gutmann CSC TOOL, ktorý je nielen kompatibilný s väčšinou vozidiel na našich cestách, ale je schopný maximálne precíznej kalibrácie na továrenskej úrovni.

V praxi to znamená, už nemusíte navštevovať autorizovaný servis. V našej dielni sa postaráme o to, aby všetko vo Vašom aute fungovalo rovnako presne a bezpečne, ako keď opustilo výrobnú linku.

Cenník

Cena39€ bez DPH
Trvanie30 - 60 min

Pri objednávke našich služieb nezabudnite prejaviť záujem aj o pickup servis, radi ušetríme Váš čas.

Máte záujem o kalibráciu bezpečnostných systémov?

V prípade záujmu o ktorúkoľvek z našich služieb nás neváhajte kontaktovať. Radi Vám zodpovieme prípadné otázky či nejasnosti a dohodneme si termín.